Activeu dla pielgrzymów

Dla wielu ludzi wędrowanie poza czystą formą aktywności fizycznej ma również wymiar duchowy. Maszerują oni setkami kilometrów mniej lub bardziej wytyczonych szlaków zarówno w grupach jak i indywidualnie do wyznaczonych sobie celów. To pielgrzymi. Niezliczone są powody, dla których wyruszają na szlak. Każdy z nich mógłby opowiedzieć własną poruszającą historię, która wyjaśniłaby powody do podjęcia ogromnego wysiłku jakim jest pielgrzymowanie. Jednak bez względu na motywy jakimi kierują się pielgrzymi każdy zgodnie twierdzi, że trud i wysiłek pokonania wyznaczonej sobie drogi zmienia człowieka na lepsze.

Od czasów średniowiecza jednym z najważniejszych miejsc związanych z chrześcijaństwem jest Santiago de Compostela gdzie według wielu źródeł historycznych w miejscowej katedrze znajduje się grób św. Jakuba Apostoła. Katedra w Santiago stała się celem pielgrzymek ludzi z całej Europy, a prowadzące do niej szlaki nazywane są Drogą św Jakuba (Camino de Santiago). Początkowo pielgrzymowanie do grobu Apostoła miało charakter przede wszystkim religijny. Pątnicy wędrowali z nadzieją na spełnienie prośby, odnowy duchowej, odpokutowania za grzechy czy też w intencjach dziękczynnych. Masowe pielgrzymowanie wyraźnie straciło na znaczeniu po rewolucji francuskiej by ponownie odrodzić się w XX wieku. Wyjątkowego znaczenia Camino de Santiago nabrała w roku 1982 kiedy to Rada Europy uznała ją za drogę o szczególnym znaczeniu dla kontynentu jednocześnie apelując o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Od tego momentu trwa intensywna rekonstrukcja szlaków pielgrzymkowych w Europie. Obecnie również Polska ma w tym procesie swój udział.

Można zaryzykować stwierdzenie, że Droga św. Jakuba przeżywa swoisty renesans. Liczba pielgrzymów podążających szlakiem z roku na rok znacząco rośnie. W roku 2016 odnotowano blisko 280 tys. pątników, a należy pamiętać, że są to jedynie Ci, którzy otrzymali oficjalne potwierdzenie ukończenia szlaku w paszporcie pielgrzyma. Statystyki nie obejmują osób pielgrzymujących krótszymi odcinkami drogi często w okresie wielu lat wykorzystując w tym celu wolne od codziennych zajęć chwile. Wielu pielgrzymów wyraża opinię, że wchodząc na Drogę św. Jakuba pozostaje się na niej do końca życia. Celem staje nie wędrówka sama w sobie a wewnętrzna przemiana, dzięki której człowiek staje się doskonalszy i często odnajduje sens w samym sobie.

Nie istnieje jeden zdefiniowany geograficznie szlak pątniczy Santiago. Droga św. Jakuba to kombinacja tras przebiegających ze wszystkich stron Europy, których zwieńczeniem jest Katedra w Santiago de Compostela z grobem i relikwiami Apostoła. Jedna z najbardziej znanych europejskich Dróg nosi nazwę Via Regia i biegnie z Litwy przez Białoruś, Ukrainę, Polskę, Niemcy, Belgię i Francję do Santiago w Hiszpanii. W Polsce również wyliczyć można kilka wariantów Drogi św. Jakuba, a do najbardziej znanych należą Via Regia, Camino Polaco, Małopolska, Dolnośląska, Wielkopolska, Sudecka i Pomorska Droga św. Jakuba jak również kilka innych wraz z wieloma odnogami. Szlaki te są obecnie dokumentowane i oznaczane a dzieje się to często dzięki oddolnej inicjatywie ludzi świeckich, którzy doświadczyli w swoim życiu Drogi św Jakuba. Takim człowiekiem jest dr Franciszek Mróz, który wraz z grupą poznanych na jakubowym szlaku ludzi zrzeszonych w Bractwie Jakubowym oznakował trasę z Sandomierza do Krakowa. Stanowi ona tzw. Drogę Małopolską. Tego typu inicjatyw jest na terenie Polski znacznie więcej. Doskonałą ilustracją do idei odtworzenia szlaków jakubowych w Polsce jest film Teresy Kudyby pt. Camino Polskie.

Tradycyjnym oznaczeniem szlaku Camino de Santiago jest muszla oraz żółta strzałka wskazująca kierunek marszu. Przy trasach rozlokowane są schroniska dla pątników i miejsca odpoczynku gdzie po okazaniu paszportu pątnika strudzeni wędrowcy za niewielką opłatą mogą zregenerować siły. Na szlakach znajdują się również liczne miejsca kultu chrześcijańskiego a wspólnym ich mianownikiem są świątynie pod wezwaniem św. Jakuba. Wędrówka tymi szlakami jest pewnego rodzaju alternatywą i dopełnieniem bardziej znanych w Polsce grupowych pielgrzymek na Jasną Górę. Szlakiem Jakubowym wędruje się często samotnie lub w niewielkiej grupie więcej czasu poświęcając indywidualnej refleksji.

Wyruszając na wielodniową wędrówkę Drogą Jakuba należy się odpowiednio przygotować. Oczywistym jest właściwy dobór obuwia oraz pozostałych części garderoby. Przy selekcji warto pamiętać o ochronie przed słońcem, czyli innymi słowy kapelusz lub czapeczka są obowiązkowe. Napisano już wiele poradników jak i co spakować na drogę. Za wieloma takimi źródłami warto powtórzyć, że końcowa waga plecaka nie powinna przekraczać 10% wagi ciała pielgrzyma. W tym oczywiście uwzględnić należy ok 1.5 litra wody oraz coś do jedzenia. Z większych przedmiotów w plecaku powinien znaleźć się śpiwór, garnuszek do zagotowania wody, sztućce, najpotrzebniejsze kosmetyki, ubranie zarówno na ciepłe jak i zimne dni. Oczywiście jest jeszcze szereg rzeczy, o których tutaj nie wspomniano. Wszystkie te przedmioty łączy jednak wspólna potrzeba upakowania ich do odpowiedniego plecaka. Świetnym wyborem będzie tu wodoodporny plecak Activeu, który dzięki swojej budowie posiada szereg zalet przydatnych na pielgrzymim szlaku. Podstawowym jego atutem jest odporność na wodę. Plecak może być poddany nawet intensywnemu zalewaniu i jeżeli został prawidłowo zamknięty rzeczy w środku pozostaną suche. Eliminuje to potrzebę wędrowania w wodoodpornym pancho, które przykrywa pielgrzyma wraz z jego plecakiem. W czasie deszczu pątnikowi wystarczy dobra nieprzemakalna kurtka a plecak obroni się sam. Ponadto plecak Activeu jest pojemny. Szybki dostęp do zgromadzonych w nim rzeczy zapewnia oryginalne rolowane zapięcie. Dodatkowe zewnętrzne kieszonki z siatki przydadzą się np. na bidony z napojami. Uchwyt zewnętrzny w postaci elastycznej linki posłużyć może do spięcia z plecakiem dodatkowych przedmiotów. Plecak Activeu jest przy tym bardzo wygodny i lekki. Zbyt szczelnemu przyleganiu do pleców zapobiega ergonomicznie wyprofilowany tył. Regulowane szelki i klamry piersiowe zapewniają komfort użytkowania. Wszystkie te cechy sprawiają, że plecak Activeu jest doskonałym wyborem dla osoby udającej się na krótsze lub dłuższe wędrowanie zarówno szlakiem Jakubowym jak i każdym innym.

W uznaniu trudu wędrowców ze szlaku Camino de Santiago oraz wszystkich innych pielgrzymek postanowiliśmy przyznać specjalny rabat pątniczy na cały asortyment firmy Activeu.pl. Napisz do nas o swoich planach pielgrzymkowych a w odpowiedzi dostaniesz specjalny kod uprawniający do zakupu naszych produktów ze specjalnym rabatem.

Buen Camino.

 

 
Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię