Jak spakować się na kajak by rzeczy pozostały suche

Zwykle scenariusz jest ten sam. Pierwszy pojawia sie pomysł. Jedziemy nad wodę, wyruszamy na wyprawę kajakiem a może wypływamy jachtem w rejs. Nie jest ważne czy będzie to szybki wypad na jeden dzień, weekend czy może dłuższy czas. Zawsze zadajemy sobie to samo pytanie. Co ze sobą zabrać i w co się spakować.

Warto poświęcić chwilę aby przeanalizować różne scenariusze naszej wyprawy co pozwoli zdefiniować potrzeby. Pamiętajmy, że solidne przygotowanie do najprostszej nawet wycieczki jest gwarancją bezpieczeństwa. Chwile spędzone w domu na planowaniu zaowocują na wycieczce. Dobrze przygotowani nie damy się zaskoczyć a po powrocie na pewno zaliczymy wypad do udanych.

 

Wybieramy się więc nad wodę. Co więcej nie pozostaniemy na brzegu ponieważ w planach jest pokonanie wybranej trasy kajakiem. Oczywiście pamiętajmy by na etapie planowania mierzyć siły na zamiary bowiem rejs kajakiem wymaga od nas przynajmniej minimalnej kondycji fizycznej. Wycieczki kajakiem są dla wszystkich, ale zawsze należy zdawać sobie sprawę, że znajdując się na otwartej wodzie jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo nie tylko swoje ale również pozostałych wioślarzy naszej pływającej skorupki.

Nie zapominajmy również, że na wodzie nie jesteśmy sami. Ruch wszystkich jednostek pływających regulują ściśle określone zasady, którym podlegają również kajaki. Nie dając się zwariować zasadom i regulacjom można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że w przypadku rekreacyjnego kajakarstwa zdrowy rozsądek cenniejszy jest od całych tomów przepisów.

 

Plany mamy z głowy. Wiemy gdzie, z kim i na jak długo. Ale co ze sobą zabrać i w co się spakować? Zawsze warto zapytać bardziej doświadczonych znajomych, którzy uczestniczyli w tego typu wycieczkach. Postarajmy się chwilę zastanowić. Skupimy się na rekreacyjnym wiosłowaniu pozostawiając kwestie związane z przygotowaniami do wielodniowych profesjonalnych wypraw takim autorytetom jak np. Aleksander Doba.

Na wycieczce kajakiem liczy się przede wszystkim ubiór, prowiant oraz dokumenty i pieniądze. Niezmiernie ważne jest, aby wszystkie te rzeczy pozostały suche. Nie zawsze piękna pogoda będzie nas rozpieszczać na całej trasie, a możliwości ucieczki przed deszczem będąc na środku akwenu są bardzo ograniczone. Gdy leje się z nieba to pod warunkiem, że jest ciepło można oczywiście zastosować metodę Indian z lasów tropikalnych Amazonii i rozebrać się do przysłowiowego resołu chowając rzeczy przed deszczem, ale ... :)

 

Druga metoda wymaga odrobiny zapobiegawczości. Jeżeli nie mamy profesjonalnej peleryny na kajak to zabierzmy ze sobą taką zwykłą. Nogi i spodnie najpewniej zmoczymy, ale przynajmniej od pasa w górę będzie nam sucho. Prostym i skutecznym patentem jest zakładanie na siebie obszernych worków na śmieci z wyciętymi otworami na głowę i ręce. Prowizoryczne rozwiązania często działają najlepiej. Ogólnie rzecz ujmując, dobrze jest mieć w kajaku solidny kawałek folii, którym możemy nakryć siebie i rzeczy w czasie niespodziewanego opadu. Deszcz można przeczekać pod warunkiem, że nie towarzyszy mu burza z wyładowaniami. W takim przypadku jak najszybciej powinniśmy poszukać schronienia na brzegu.

Koniecznie zabierzmy ze sobą komplet rzeczy do przebrania uwzględniając w to bieliznę. Gdy już zdąży się nam przeżyć przygodę z deszczem i porządnie zmokniemy to zawsze będzie można przebrać się w suche ubranie. Przyda się też ręcznik, najlepiej turystyczny szybkoschnący. Dodatkowo warto jest mieć ze sobą strój kąpielowy. Nie zajmuje on dużo miejsca, a nad wodą nie brakuje okazji do kąpieli i żal byłoby z nich nie skorzystać. Warto jest mieć też coś ciepłego jak bluzę, kurtkę itp. pozwoli nam się to ogrzać gdy zmarzniemy. Oczywiście planując zestaw ubrań podstawowym kryterium jest aura, która danego dnia panuje w okolicy naszej wycieczki. Co innego spakujemy w upalny letni dzień a inne rzeczy przewidzieć musimy na zmienną jesień. Co do obuwia, to najlepszym wyborem będzie takie, w którym można bezpiecznie wejść do wody bez obawy o skaleczenie stopy lub poślizg. Świetnie sprawdzają się tu sportowe sandały, są wygodne a w razie zamoczenia schną szybko. Pamiętajmy tylko, że jakichkolwiek butów nie weźmiemy, to gdy wpadną one do wody potrafią szybko odpływać :) Dotyczy to zresztą wszystkich rzeczy, które mamy w kajaku. Dlatego uważnie pakujmy wszystkie przedmioty zabezpieczając je przed wypadnięciem. Pomocny okazać się może tu plecak Activeu. Jest wodoszczelny, więc pozostawione w nim rzeczy będą suche nawet po zalaniu go wodą. Plecak wyposażony jest w unikalny system zamykania poprzez rolowanie dzięki czemu tworzy się w nim poduszka powietrzna uniemożliwiająca jego zatonięcie w przypadku wrzucenia do wody. Plecak Activeu doskonale sprawdzi się w kajaku z uwagi na fakt, że jest pojemny. Wygodnie przeniesiemy w nim wszystko to co potrzebne jest do wycieczki kajakowej a po jej zakończeniu po prostu zarzucimy go na plecy i wrócimy do domu.

Pakując się zachowajmy zdroworozsądkowy minimalizm. Im mniej rzeczy tym lepiej. Oczywiście stosując tą zasadę nie możemy pozbawić się rzeczy na przebranie czy czegoś ciepłego na wszelki wypadek, ale dobrze jest mieć świadomość, że możliwości przewozowe kajaka są ograniczone. 

Nie zapominajmy o prowiancie. Nawet na krótkie wycieczki zabierajmy zapas wody i coś do jedzenia. Pracując wiosłami na pewno szybko zgłodniejemy, a wtedy przygotowana wcześniej kanapka i wysokoenergetyczy czekoladowy batonik może się okazać jednym z najlepszych posiłków w naszym życiu :)

Większe kajaki są często wyposażone w luki bagażowe. Pakując tam rzeczy pamiętajmy, że nie zawsze jest tam sucho. Miejsca te mimo iż są zamykane narażone są na zalanie przez wodę, a zwykła wilgoć nie jest im obca. Wkładajmy tam rzeczy zabezpieczone przed wodą używając np. suchych worków Activeu, które stworzone są do turystyki kajakowej. Każdy suchy worek Activeu wykonany jest z wytrzymałego i nieprzemakalnego tworzywa PVC 500D. Szybki dostęp do schowanych w nim przedmiotów zapewnia nowatorski system zamykania przez rolowanie. Powietrze zamknięte w suchym worku Activeu zgromadzone podczas zamykania zabezpiecza go przez zatonięciem podczas przypadkowej kąpieli. Suche worki Activeu występują w różnych pojemnościach i kolorach tak by każdy miłośnik kajakarstwa mógł wybrać coś dla siebie.

 

 

Na koniec pamiętajmy, że ubezpieczonego Pan Bóg strzeże. Najbardziej wartościowe przedmioty takie jak dokumenty, pieniądze, sprzęt elektroniczny zabezpieczajmy podwójnie pakując je np. dodatkowo w worki strunowe. Gdy wodoszczelna torba ulegnie uszkodzeniu np. na skutek rozcięcia ostrym przedmiotem to mimo iż woda dostanie się do środka, nasze cenne rzeczy pozostaną suche.

Opinie klientów zobacz: wszystkie opinie

Twoja opinia może być pierwsza.

Pokazuje 0-0 z 0 opinii
Uwaga!
* pola wymagane Dodaj opinię